İçeriğe Atla Menüye Atla
logo
Karabük Valiliği
İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü

Safranbolu'da 'Tarihi ve Kültürel Mirasın Yangından Korunması' Çalıştayı Yapıldı. 18 Ekim 2018

           Karabük İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü (AFAD) tarafından hazırlanan "Tarihi Binalarda Yangından Korunma Uygulamaları ve Yetkinlik Bazlı Eğitim Modülü" projesi ve "Erasmusdays" etkinlikleri kapsamında Tarihi ve Kültürel Mirasın Yangından Korunması Çalıştayı  13.10.2018 tarihinde Safranbolu İlçesi eski çarşıda bulunan tarihi Cinci Han'da yapıldı.

           Ülkemizdeki AFAD İl Müdürlüklerinin de katıldığı Çalıştay  açılış konuşmaları ile başladı. Karabük AFAD İl Müdürü Dr. Gazanfer Erbay , "Safranbolu, medeniyet tarihinin önemli bir hafızası ve Türk kentsel tarihinin bozulmamış bir örneği olarak kabul edilmektedir. Bu çerçevede geleneksel şehir dokusu, ahşap yığma evleri ve anıtsal yapılarıyla bütünü sit ilan edilmiş ender kentlerden biri olarak 1994 yılında UNESCO Dünya Miras Listesi'ne alınmıştır. 'Safranbolu Tarihi ve Kültürel Mirasın Yangınlara Karşı Korunması' çerçevesinde Karabük İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü tarafından halen yürütülmekte olan 'Tarihi Binalarda Yangından Korunma Uygulamaları ve Yetkinlik Bazlı Eğitim Modülü' projemiz, Dışişleri Bakanlığı, Eğitim ve Gençlik Programları Merkezi Başkanlığı, Türkiye Ulusal Ajansı tarafından desteklenmektedir" diye konuştu. Karabük Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof.Dr. Mustafa Yaşar yaptığı konuşmada,  sözkonusu çalışmanın proje ortağı olduklarını belirterek konu hakkında açıklamalarda bulundu. Son olarak konuşan Safranbolu Kaymakamı ve Belediye Başkanı Dr. Fatih Ürkmezer, Safranbolu gibi UNESCO Dünya Miras Listesi'nde yer alan şehirlerin gelecek kuşaklara aktarılması için çalışmalar yapıldığını söyledi. Bizim binalarımız taş ve ahşabın iç içe geçtiği, genellikle ahşap ağırlıklı olan binalar. İçişleri Bakanlığı, Karabük Valiliği, Safranbolu Kaymakamlığı ve Belediyesi olarak kendi altyapımızı geliştirmekanlamındaçalışmalaryapıyoruz”dedi.

             Konuşmaların ardından sunumlara geçildi .İstanbul Teknik Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Abdurrahman Kılıç, 'Yangın Yönetmelikleri ve Tarihi Binalarda Yangından Korunma' konusunda sunum gerçekleştirdi. İkinci oturumda, Akdeniz Üniversitesinden Dr. Öğretim Üyesi Saadet Alkış, Safranbolu Kültür ve Turizm Vakfı Mütevelli Heyeti Üyesi İnşaat Mühendisi Mehmet Baki Duvan  ve Karabük Üniversitesinden Dr. Öğretim Üyesi Kasım Yılmaz sunum yaptılar. Tarihi ve ahşap yapılarda yangın risklerinin önlenmesi, yapısal önlemler, müdahalede son teknikler, Avrupa ve Amerika dan örneklerin de incelendiği ve 120 kişinin ilgiyle izlediği Çalıştay karşılıklı soru cevapların ardından başarılı bir şekilde sona erdi.

 DSC 0052DSC 0070DSC 0073DSC 0111DSC 0134DSC 0148DSC 0157DSC 0194image f99e163e8e33