İçeriğe Atla Menüye Atla
logo
Karabük Valiliği
İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü

Karabük Üniversitesi' nde Müdürlüğümüzce "Türkiye'nin Deprem Gerçeği" konulu konferans verildi 08 Mart 2018

İstanbul Teknik Üniversitesi Maden Fakültesi Jeofizik Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Övgün Ahmet Ercan, Karabük Üniversitesinde düzenlenen “Türkiye’nin Deprem Gerçeği” konulu konferans verildi.

Karabük İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü (AFAD) ile Karabük Üniversitesi İnşaat Mühendisliği Bölümü tarafından 1 – 7 Mart Deprem Haftası etkinlikleri kapsamında “Türkiye’nin Deprem Gerçeği” konulu konferans düzenlendi.

Hamit Çepni Konferans Salonu’nda gerçekleştirilen konferansa Vali Yardımcısı Numan Tahir Şimşek, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Mustafa Yaşar,  AFAD Karabük İl Müdürü Dr. Gazanfer Erbay, Deprem Bilimci Prof. Dr. Övgün Ahmet Ercan, Mühendislik Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mehmet Özalp ile kamu kurum ve kuruluş yöneticileri, sivil toplum örgütlerinin temsilcileri, üniversite akademik ve idari personel ile öğrenciler katıldı.

Programın açış konuşmasını yapan AFAD Karabük İl Müdürü Dr. Gazanfer Erbay, ulusal ve uluslararası yardımların organizasyonunda AFAD’ın aktif bir şekilde yer aldığını ve dünyada öncü bir konuma yerleştiğini belirterek “Küresel İnsani Yardım Raporuna göre, Türkiye 2016 yılında 6 milyar dolar insani yardım yaparak, 6,3 milyar dolar yardımda bulunan ABD’den sonra miktar bazında ikinci sırada yer almaktadır. Güçlü bir ülkenin gereği olarak tüm bu yardım organizasyonun ana aktörü konumunda AFAD bulunmaktadır.” dedi.

Programda konuşan Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Mustafa Yaşar da deprem konusunda öğrencilerin bilinçlendirilmesi gerektiğinin altını çizerek programın düzenlenmiş olmasından dolayı memnuniyetini dile getirdi.

“Her deprem bir atom santralinden daha fazla enerji üretir”

Programa konuşmacı olarak katılan Deprem Bilimci İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) Jeofizik Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Övgün Ahmet Ercan, depremin yerin biçimini değiştiren, yeraltı kaynakları ile enerjiyi oluşturan yararlı bir doğa olayı olduğunu belirterek şöyle konuştu: “Her deprem bir atom santralinden daha fazla enerji üretir. Bu yerin altında şu anda beklemektedir. Depremler olmasa kömür yatakları olmaz. Mesela Düzce’nin bulunduğu yer birinci sınıf tarım alanı ve sulak bir kesimdir. Bunu yapan altından geçen kırıklardır.