İçeriğe Atla Menüye Atla
logo
Karabük Valiliği
İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü

Karabük Afet Müdahale Planı Masabaşı Tatbikatı Yapıldı 30 Kasım 2017

Karabük Afet Müdahale Planının (KAMP) uygulanabilirliğini artırmak, ana çözüm ortağı kurumlarda farkındalık oluşturmak ve yerel düzey hizmet grubu operasyon planlarındaki olası çakışma ve eksiklikleri tespit edebilmek amacıyla 28.11.2017 günü saat 14.00’da Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğünde masabaşı tatbikatı icra edilmiştir.

26 hizmet grubu yöneticisinin katıldığı tatbikat, İl Afet ve Acil Durum Müdürü Dr. Gazanfer ERBAY’ ın açılış konuşması ile başladı. Türkiye Afet Müdahale Planı ve tatbikat senaryosu hakkında katılımcılara bilgi verildi.

Masabaşı tatbikatında hazırlanan senaryo gereği İlimizde 6,1 büyüklüğünde bir deprem meydana geldiği ve seviye 2 den çalışmaların yapılacağı kabul edilmiştir.

Senaryo gereği; haberleşmede yaşanan sıkıntılar, içme suyu kaynağında hasar, elektrik kesintisi, doğalgaz sızıntısı, karayolu ve demiryolunda kaya düşmesine bağlı hasarlar, köprü yıkılmaları, fabrika yangını, hastane hasarı, tarım alanları ve seraların zarar görmesi, telef olan hayvanlar ve salgın hastalık riski, yağma gibi birçok konuda ilgili hizmet grubu yöneticisine sorular soruldu. 26 hizmet grubu yöneticisi tek tek söz alarak hizmet grubunu tanıttı ve senaryo gereği sorulan soruları cevaplayarak planlanan çalışmaları hakkında bilgi verdi.

Tatbikat; yapılan genel değerlendirme konuşmalarının ardından sona erdi.