İçeriğe Atla Menüye Atla
logo
Karabük Valiliği
İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü

Kimyasal Kökenli Teknolojik Afetler Çalıştayı düzenlendi 27 Eylül 2017

Karabük Valiliği İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü tarafından “Kimyasal Kökenli Teknolojik Afetler Çalıştayı” düzenlendi.

Karabük Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Hamit Çepni konferans salonunda 26.09.2017 tarihinde düzenlenen Çalıştay’a Vali Yardımcısı Osman Yenidoğan, Karabük Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Mustafa Yaşar, Karabük İl Afet ve Acil Durum Müdürü Gazanfer Erbay, Kardemir A.Ş Genel Müdürü Ercüment Ünal, bazı bakanlıkların il müdürleri ile çok sayıda öğrenci ve akademisyen katıldı.

İl Afet ve Acil Durum Müdürü Gazanfer Erbay 

gazanfer erbay

Çalıştayda konuşan İl Afet ve Acil Durum Müdürü Gazanfer Erbay modern teknolojideki hızlı ilerlemeler ve kimyasal maddelerin sanayide ve ticarette gittikçe daha çok kullanılması bu maddelerin kullanımından kaynaklanabilecek muhtemel bir kaza sonucunda yaşamı tehlikeye girebilecek insan sayısını doğrudan yükseltebileceği tahmin edildiğini ifade ederek, teknolojik afetler kapsamında bu durumun ülkeler açısından ciddi oranda risk yaratacağını belirtti.

Ayrıca İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü tarafından hazırlanan “Kimyasal Kazaları Önleme, Hazırlık ve Müdahale İçin Yetkinliğe Dayalı Mesleki eğitim Modüllerinin Geliştirilmesi” projesinden de bahseden Erbay, projenin ortaklarının Karabük Üniversitesi, Kardemir A.Ş. ile İspanya’dan Tesicnor S.L, Finlandiya’dan Lahti Üniversitesi ve Portekiz’den Previform olduğunu belirtti.

 Kardemir A.Ş Genel Müdürü Ercüment Ünal

Gerçekleştirilen Çalıştayda konuşmacalar arasında yer alan Kardemir A.Ş Genel Müdürü Ercüment Ünal Ülkemizde ve dünyada özellikle son yıllarda insana ve çevreye olan tehditlerin büyük çoğunluğunun kimyasallardan kaynaklandığını belirterek Kardemir A.Ş’nin de çeşitli önlemler aldığını ve gerekli kontrollerin yapıldığı belirtti.

kardemir

Konuşmasının devamında Ünal,”CPL tüzüğü kapsamında şirketimize ithal edilerek alınan ve üretilen tüm tehlikeli madde ve karışımlara ilişkin, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı nezdindeki yükümlülüklerimizi yerine getirerek konuyla ilgili her yıl güncellemelerimizi yapmaktayız.” dedi.

Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Mustafa Yaşar

rektör

Karabük Üniversitesi Rektör Yardımcısı Mustafa Yaşar ise konuşmasında, kimyasal kazaların önlenmesi konusunda duyarlılık kazanılması konusuna vurgu yaparken, Karabük Üniversitesi olarak eğitimin yanı sıra farklı olarak her alanda duyarlılık sağlamaya çalışıldığını belirtti. Ayrıca Yaşar, kimyasal kazaların önüne geçilmesinin ancak eğitim ile mümkün olacağını söyledi.

Vali Yardımcısı Osman Yenidoğan    

valiyrd

 Kimyasal Kökenli Teknolojik Afetler Çalıştayı’nda son konuşmacı olarak yer alan Karabük Vali Yardımcısı Osman Yenidoğan,” Afetlerin temelinde yatan en önemli faktör insandır. İnsanlar tepeden tırnağa doğada etkili ve doğayı olumsuz etkiliyor. Bunun için eğitim yoluyla insanların bilgilendirilmesi gerekmektedir.” dedi.

 che

Çalıştayın öğleden sonraki oturumunda Karabük Üniversitesi, Kardemir A.Ş. , İspanya’dan Tesicnor S.L, Finlandiya’dan Lahti Üniversitesi ve Portekiz’den Previform’ un  proje sorumluluklarınca sunumlar gerçekleştirildi.